Kaip teisingai prižiūrėti baseino vandenį

Patalpino wiktorg 10.04.2018 1 Komentarai Sodo baseinai,

Baseino chemija yra būtina naudoti norint išlaikyti skaidrų ir švarų vandenį. Ir tai faktas. Stovinčiame vandenyje susidaro idealios sąlygos vystytis įvairiems mikroorganizmams, grybeliams, bakterijoms arba dumbliams, kurie daugumoje atvejų yra patogeniniai mikrobai, galintys sukelti daug įvairių infekcijų besimaudantiesiems. Dėl greito mikroorganizmų dauginimosi, baseino vandenyje atsiranda nuosėdos ir padidėja vandens drumstumas. Vien vandens filtravimas filtruojančiu siurbliu pilnai su tuo nesusitvarko. Todėl tam, kad užtikrinti pilną higieną besimaudantiems siūloma pasirūpinti baseino vandens priežiūros chemikalais, kuriuos teisingai ir atsakingai naudojant, užtikrinsite vandens švarumą. 

Šiame straipsnyje aiškinama kaip ir kokiais būdais reikia prižiūrėti baseino vandenį, kad vasarinis maudymasis suteiktu dar daugiau džiaugsmo ir malonumo.  Žingsnis po žingsnio paaiškinsime kiekvieną vandens priežiūros etapą ir pasiūlysime geriausius būdus bei priemones kovai su nešvarumais. Po to, kai susipažinsite su žemiau išdėstyta informacija, galėsite visiškai pamiršti apie žalią ir rudą vandenį, kuriame ne tik baisu leisti maudytis Jūsų vaikams, bet ir suaugusiam žmogui nėra malonu lipti į tokį baseiną.  

Pradedame:

Vandens priežiūrą galima padalinti į 4 etapus:

 • Reguliavimas pH.
 • Dezinfekavimas
 • Apsauga nuo dumblių
 • Koaguliacija

Pirmas etapas – pH reguliavimas.

Tam, kad tinkamai prižiūrėti baseino vandenį būtinai turi būti sureguliuotas vandens pH. Reikšmė pH informuoja apie vandens rūgštingumą arba šarmingumą. Be to, jei vandens pH reikšmę palaikysite optimalumo ribose (nuo 7,0 iki 7,4), tai leis efektyviausiai veikti baseino vandens chemikalams, kuriuos naudosite dezinfekavimui.

Baseino vandens reikšmę siūloma tikrinti ne rečiau nei kartą per savaitę. Žmogaus odai ideali vandens pH reikšmė yra 7,0 – 7,4 todėl toks pH lygis, neutralus (pH 7,0) arba lengvai šarmingas (pH iki 7,4) turi būti baseino vandenyje. Ypatingai dažnai siūloma tikrinti vandens pH esant aukštai aplinkos temperatūrai (pH padidėja) arba lietingomis dienomis (pH mažėja).

pH reikšmė matuojama tam skirtais testeriais, kuriais patikrinsite vandens rūgštumo ir šarmingumo rodiklį. Taip pat  galima nustatyti laisvo arba pilno chloro kiekį vandenyje arba vandens kietumą. Čia Jums puikiai pagelbės testeris 5in1 Bestway (58247). Rinkinys leidžia atlikti keliasdešimt testu ir dažniausiai jo užtenka visam sezonui. Užtenka paimti vieną juostelę ir pamerkti ją baseino vandenyje. Juostelėje atsiras spalvos. Šias spalvas reikia sulyginti su spalvomis ant testo pakuotės. Taip galima nustatyti chloro tankį ir vandenilio jonų kiekį (arba pH). Tai tikrai labai paprastas, greitas ir patogus būdas palaikyti tinkamą baseino vandens sudėtį!

Dar geresnis sprendimas – sudėtį matuoti elektroniniu matuokliu Pool Aquatest Bestway 58225. Tai labai parankus ir praktiškas įrankis, kuriuo labai greitai, kokybiškai ir paprastai galima patikrinti pH lygį ir chloro tankį baseino (ar kitame) vandenyje.

Po to, kai patikrinome pH ir jei nustatėme, kad jis nepatenka į neutralumo intervalą 7,0 – 7,4 , reikia panaudoti priemones, padidinančias arba sumažinančias pH lygį.

Chemochlor pH minus naudojamas baseino vandens pH reikšmės sumažinimui nuo šarminio iki neutralaus (neutrali riba - nuo 7,0 iki 7,4 pH). Šią priemonę galima dozuoti rankiniu būdu. Chemochlor pH plus veikia kitaip – padidina baseino vandens pH iki atitinkamos reikšmės. Abu preparatai yra granulių pavidale, kurie dozuojami kaip vandens tirpalas mažomis porcijomis įvairiuose baseino vietose esant įjungtam (kai naudojamas) vandens filtravimo siurbliui.

Jei vandens pH reikšmė yra per maža (rūgštus vanduo) arba per aukšta (šarmingas vanduo), tuomet gali atsirasti sekančios problemos:

pH per žemas – metalų korozija, pablogėjusi flokuliacija
pH per aukštas – odos niežimas, dezinfekcijos veikimo sumažėjimas, pablogėjusi flokuliacija, kalkių nuosėdos.

Antras etapas – dezinfekcija.

Besidauginantys mikroorganizmai yra vandens drumstumo priežastis. Dėl jų slidus dumblas nusėda ant baseino sienelių ir dugno. Net mažiausias kiekis bakterijų arba grybelių gali sukelti pavojų besimaudančiųjų odai, todėl dezinfekcijos priemones būtina naudoti jau nuo pirmo baseino pripildymo momento. Siūlome  du cheminės dezinfekcijos būdus: deguonies metodą ir chloro metodą, priklausomai nuo mikroorganizmus veikiančio veiksnio.

Naudojant chloro metodą aktyvus chloras naikina bakterijas, grybelius ir kitus mikroorganizmus. Kadangi chloras natūralioje būsenoje būna dujų pavidale, kad palengvinti jo naudojimą, jis yra maišomas su pagalbinėmis medžiagomis. Todėl galutinis produktas yra granulės ir tabletės su chloru.

Chemochlor T Granulat 65 – tai granulių pavidalo preparatas, skirtas dezinfekavimui ir šokiniam chloravimui. Jį naudojame:

 • Pirmą kartą pripildant baseiną - 80g kiekvieniems 10m3 vandens.
 • Pastoviai dezinfekcijai, kas 3-4 dienas, 35g kiekvieniems  10m3 vandens.

Geriausiai dozuoti vakare, kai baseinas jau nenaudojamas ir nenumatoma jo naudoti artimiausias 8 valandas. Granulių norma siūloma pilti tolygiai palei visus baseino kraštus tiesiai į vandenį.

Baseino vandenyje laisvo chloro koncentracijos lygis turėtų būti apie 0,6mg/l.

Chemochlor T Tabletės 20g – tai priemonė, kuri tirpsta baseino vandenyje labai lėtai, kas padidina veikimo laiką. Tabletėse yra labai aukšta chloro koncentracija (net iki 90%) ir jos tinkamos naudoti labai kietame vandenyje. Naikina bakterijas, grybelius ir kitus mikroorganizmus

Naudojimo būdas:

 • Pirmas dozavimas: 2-3 tabletes kiekvieniems 10m3 vandens.
 • Papildomas dozavimas: kas 4-6 dienas 1-2 tabletes kiekvieniems  10m3 vandens.

DĖMESIO! Chemija tabletėse galima naudoti dedant jas į specialią plūdę arba skimerį! Griežtai draudžiama mesti tabletes tiesiogiai į vandenį, nes dėl chloro veikimo ant baseino dugno gali atsirasti išblukusios dėmės.

Tuo metu, jei besinaudojantys baseinu asmenys yra alergiški chlorui, arba yra atvejų, kai po maudymosi baseine žmonės jaučia odos dirginimą aplink akis arba kitose kūno vietose – siūloma pasirinkti kitą būdą kovai su mikroorganizmais ir grybeliais – aktyvaus deguonies pagrindu pagamintą Aquablanc priemonę. Šis metodas garantuoja aukštą higienos lygį, yra veiksmingas, o svarbiausiai neutralus žmogaus odai, plaukams ir nagams. Toks metodas paskutiniu metu labai populiarėja dėl jo ekologiškumo ir švelnios bei veiksmingos dezinfekcijos.

Aktyvų deguonį Aquablanc O2 (Tabletėse po 20g.) reikia naudoti kartu su  z preparatu Aquablanc A, kad būtų užtikrinta kompleksinė baseino vandens dezinfekcija.

Naudojimo būdas:

 • Pirmas dozavimas: 10 tablečių Aquablanc O2 ir 400ml Aquablanc A kiekvieniems  15m3 vandens.
 • Papildomas dozavimas: 5 tablečių  Aquablanc O2 kiekvieniems  15m3 vandens.

 

Multitabletės siūlomos nekantriems ir mėgstantiems paprastus vandens priežiūros būdus. Tai daugiafunkcinis preparatas, kuris gaminamas  po 20 g tablečių pavidalu.  Užtikrina chloro dezinfekciją, veikia prieš dumblius, palengvina flokuliaciją. Tačiau reikia žinoti, kad Multitabletės nebus tokios efektyvios kaip Alba arba Flockfix priemonės. Bet dėl jų dozavimo paprastumo ir patogumo yra dažniausiai pasirenkamos vartotojų.  

Naudojimo būdas:

 • 1 tabletės užtenka 2m3 (2000 litrų) baseino vandens.
 • Tabletes reikia naudoti įdedant jas į dozavimo plūdę arba skimerį.

Griežtai draudžiama mesti tabletes tiesiogiai į vandenį!

Trečias etapas – kova su dumbliais.

Dumbliai – tai daugialąsčiai organizmai, kurių dauginimuisi užtenka kelių valandų. Iš neorganinių junginių, esančių vandenyje susikuria organiniai junginiai, kurie ir yra taršos šaltiniai. Taigi dėl jų ant baseino sienelių ir dugno susidaro slidžios apnašos. Šiuo atveju chloravimo nepakanka, nors pradžioje ir galima pastebėti teigiamą Chemochloro veikimą,  su laiku dumbliai darosi atspariais chlorui ir tuomet reikia naudoti specialų preparatą – Alba. Alba galima naudoti atskirai arba su kitomis cheminėmis medžiagomis. Tai produktas be skonio ir kvapo, kurio pagrindinis dozavimas – 100 ml kiekvieniems 10m3 baseino vandens.

Ketvirtas etapas – koaguliacija (krešėjimas).

Ruošiant baseino vandenį svarbu yra pašalinti ir tas daleles, kurios jau yra ištirpusios vandenyje, t.y. druskos, rūgščių, aminorūgščių, amoniako dalys ir t.t. Šiam tikslui puikiai tinka Flockfix – koaguliavimo priemonė su plačiu spektru pH reikšmių. Flockfix  dėka yra sumažinamas vandens drumstumas. Priemonė palengvina nešvarumų jungimąsi į stambesnes daleles, kurias vėliau efektyviau sulaiko filtravimo sistema. Stambesnius nešvarumus, susikaupusias baseino dugne reikia išvalyti baseino dugno siurbliu, kuris prijungiamas prie filtravimo siurblio.

Kuo verta pasirūpinti pradžiai?

Chloro rinkinys Starter Set – tai būtinas komplektas, jei kalba eina apie kompleksinę, cheminę baseino vandens priežiūrą.

Rinkinio sudėtis:

 • Alba 1l – dumblių naikinimo priemonė
 • pH-Plus 1kg
 • pH-Minus 1.5kg
 • Chemochlor T granulės 1kg
 • Baseino vandens testeris

Baseino ABC  – pagrindiniai baseino vandens priežiūros žingsniai.

Chemijos naudojimo saugumas.

 • Cheminius preparatus būtina laikyti originaliuose pakuotėse ir sausuose patalpose.
 • Draudžiama maišyti dvejų skirtingų priemonių, nebent instrukcijoje tai leidžiama arba rekomenduojama.
 • Įsitikinkite, ar priemonę galima pilti tiesiogiai į baseino vandenį, nes daugumą priemonių reikia iš anksto ištirpinti atskirame inde, mažame vandens kiekyje (paruošti tirpalą) ir tik paruoštą tirpalą galima pilti į baseino vandenį. Tablečių pavidalo chemiją dažniausiai galima dėti tik į dozavimo plūdę arba skimerį ir griežtai draudžiama mesti tiesiogiai į vandenį.
 • Saugokite chemijos priemones nuo vaikų.

Šviežio vandens papildymas

 

Naudojant baseino chemiją negalima atmesti to dalyko, kad iš ištirpusių vandenyje dalelių atsiras nauji junginiai, tokie kaip druskos, nitratai, kurie atsiranda dėl reakcijos su chloru. Šitie junginiai veikia metalus, ypač aliuminį ir nerūdijanti plieną. Taip pat reikia atkreipti dėmesį į tai, kad karštomis vasaros dienomis dalis baseino vandens išgaruoja, dėl ko sumažėja baseino vandens lygis ir padidėja nepageidautinų junginių koncentracija.

Vandens prisotinimą druskomis galima sumažinti reguliariai pakeičiant dalį vandens šviežiu. Sodo baseinui siūlomas vandens papildymas ne mažiau 3% baseino tūrio per savaitę. Be to siūloma pilnai keisti baseino vandenį vieną kartą per metus. Viduje naudojamo baseino – vieną kartą kas 2 – 3 metus. Tai geriausiai daryti pavasari, daugiausiai nešvarumų susikaupia žiemos metu..

Net, jei šviežias vanduo turi savyje daug metalų, pavyzdžiui geležies, mangano arba vario, nesijaudinkite dėl to. Tokius junginius, panaudojus koaguliaciją, puikiai sulaiko filtravimo sistema ir vėliai juos galima pašalinti išvalant filtrą. Tam, kad pašalinti nepageidaujamų metalų junginius reikia atlikti:

 • Šokinį chloravimą,
 • Nustatyti vandens pH reikšmę,
 • Metalų ir jų junginių koaguliavimą (krešėjimą), įjungus filtravimo sistemą (geriausiai nakčiai).

Grynas, tyras, higieniškai nepriekaištingas vanduo yra galimas kiekviename baseine. Net, jei iš pradžių nelaikote savęs ekspertais šioje srityje, po šių nurodymų, esate teisingame kelyje link tikslo pasiekti puikią vandens kokybę. Tikrai verta turėti baseiną kuriame maudymasis visada suteiks malonumo, atsipalaidavimo ir niekada nebus pavojingas sveikatai.

Problemos su vandenių ir jų sprendimas:

Problema

Potenciali priežastis

Problemos sprendimas

- drumstas arba “pieninis“ vanduo

- per daug organinių nešvarumų

- netinkama vandens pH reikšmė

- per mažai dezinfekuojančių priemonių

- neefektyvus vandens filtravimas

- sureguliuoti vandens pH iki  7,0 - 7,4

- padidinti chloro tankį baseino vandenyje

- intensyvus šokinis chloravimas

- koagulianto papildymas ir pastovus vandens filtravimas

- drumstas ir žalias vanduo

- slidūs sienelės ir dugnas

- dumbliai

- dumblių augimas

- per mažai priemonės nuo dumblių

- per daug fosfatų vandenyje (dumblių maistas)

- sureguliuoti vandens pH iki  7,0 - 7,4

- panaudoti dumblių naikinimo priemonę

- atlikti šokinį chloravimą

- vietinis panaudojimas priemonės granulėse

- mechaniškai pašalinti dumblius

- koagulianto papildymas ir nuolatinis vandens filtravimas

- akių dirginimas

- stiprus chloro kvapas

- netirpios dozavimo liekanos (chloraminas)

- sureguliuoti vandens pH iki  7,0 - 7,4

 

- patikrinti laisvo chloro tankį, kai reikšmė mažiau nei 0,3 mg/l atlikti šokinį chloravimą

- pripilti į baseiną daugiau šviežio vandens

- šiurkščios sienelės ir dugnas

- drumstas arba pieninis vanduo

- kalkių nuosėdos dėl per aukšto vandens pH arba dėl aukštos temperatūros

- kietas vanduo

- mechaniškai pašalinti nuosėdas iš baseino, išsiurbti dugną

- palaikyti vandens pH reikšmę 7,0 - 7,4

- stipriai putojantis vanduo

- gerklės dirginimas

- buvo panaudotas putojanti priemonė nuo dumblių

- konservacinės žiemai priemonės likučiai

- valymo priemonių likučiai

- papildyti baseiną didesniu kiekiu šviežio vandens ir atidžiai praskalauti filtrą
- naudoti neputojančią priemonę nuo dumblių
- nenaudoti buitinių valymo priemonių ir detergentų, skirtu buitiniam naudojimui

- vanduo šviesiai žalias arba rudas

- geležis vandenyje

- sureguliuoti vandens pH iki  7,0 - 7,4

- panaudoti Flockfix geležies pašalinimui

- plaukai nusidažo žaliai

- juodos dėmes ant sienelių ir dugno

- varis vandenyje

- sureguliuoti vandens pH iki  7,0 - 7,4

- panaudoti koaguliacijos priemonę įjungus filtravimo sistemą

- papildyti šviežio vandens

- korozija

- žema reikšmė pH

- didelė chloridų koncentracija

- padidinti pH reikšmę mažiausiai iki 7,0 - 7,4

- nenaudokite druskos rūgšties pH sumažinimui

- pakeisti baseino vandens dalį šviežiu

Vadovaujantis LR autorinių teisių įstatymu visos šio dokumento naudojimo ir platinimo teisės priklauso UAB „Verslo vizija“ .

Bet koks šio dokumento kopijavimas, platinimas pilnai arba dalimis, patalpinto puslapyje www.prekesvasarai.lt be raštiško UAB „Verslo vizija“ leidimo yra draudžiamas.

 

1 Komentarai

Lydia:
24.09.2019, 00:17:45
Atsakyti

KAIP ATSIRADO MANO VYKDYTOJO GRĮŽDAMAS PAGAL REALIĄ IR VEIKSMINGĄ NUORODĄ DR. Sunny. Mano vardas Lydia Gomez, aš niekada nemaniau, kad vėl šypsosi. Vyras vieneriems metams paliko mane su dviem vaikais. Maniau, kad daugiau jo nematysiu, kol nesutikau ponios, vadinamos Maria, kuri papasakojo apie burtininką, vadinamą Dr.Sunny, ji man pateikė savo el. Pašto adresą ir mobiliojo telefono numerį. Aš susisiekiau su juo ir jis mane patikino, kad per 48 valandos mano vyras grįš pas mane. Per mažiau nei 48 valandas mano vyras grįžo prašydamas atleidimo sakydamas, kad tai velnių darbas, todėl iki šiol stebiuosi šiuo stebuklu, negalėjau įsivaizduoti, bet kai tik burtai buvo išduoti, aš pastojau ir pagimdžiau savo trečiąjį vaiką. Jei jums reikia pagalbos iš jo, galite susisiekti su juo el. paštu: drsunnydsolution1@gmail.com Arba „WhatsApp“ arba paskambinkite jam dabar: +2349030731985 . Dr.Sunny taip pat gydo: 1. ŽIV / AIDS 2. HERPES 1/2 3. VĖŽYS 4. ALS (Lou Gehrig liga) 5. Hepatitas B? 6.Jei norite pastoti

Palikite komentaro tekstą